Baskı Beton - Baskı Beton Nasıl Yapılır ? - Baskı Beton | Baskı Betonları| Baskı Betonlar

Baskı Beton – Baskı Beton Nasıl Yapılır ?

Günümüzde inşaat teknolojisi farklı otomasyon sistemleri ile gelişme kaydetmektedir. Kalıp sistemleri, dış cephe sistemleri vb. gibi yeni inşaat teknolojileri inşa sürecini oldukça hızlandırmıştır. Baskı kalıp sistemleri de bu teknolojilerden biridir.

Baskı Beton; sahada blok olarak uygulandığı için tek tek döşenmiş taş görüntüsü vermesine karşın, zeminde zamanla oluşabilecek oturmalardan etkilenmez ve aynı yüzey düzgünlüğünü her zaman korur.

Baskı betonda öncelikle zemin iyice etüd edilmeli temizlenmeli ve sıvaya uygun hale getirilmelidir daha sonra sıva yapılır ve baskı malzemesi kalıpları sayesinde baskı (baskılı beton) şeklinde press edilir. Serilmiş betonun su tahliyesi bittiğinde, 3 kilogram yüzey sertleştirici serpilerek malzemenin yayılması sağlanır. Baskılama bölümü geldiğinde 0,100 kg / m2 kalıp ayırıcı ve renklendirici serpilir. Uygun göründüğünde basınçlı su ile yıkanarak LSS baskı beton cilası 0.200 gr / m2 sürülür. Uygulanacak alanın kullanım amacına göre sıkıştırılmış dolgu malzemesi ile hazırlanacak altyapı üzerine; yaklaşık 8 cm kesit kalınlığında 350 dozlu ve özel katkı maddeleri içeren beton karışımın dökülmesi ile uygulama başlar.

Renkli Yüzey Sertleştirici (Csh) : Vibre edilen, tamponlanan, mastarlanan ve malası yapılan betonun, su kanaması bitene kadar beklenir. Yüzeye serpilen renkte CSH serpilir, m2 ve mala çekilerek düzgün yüzey elde edilir. Hava şartlarına bağlı olarak bir süre beklenir.

Model Baskısı : Betonun CSH absorbesi ve istenilen plastikliği kazanmasından sonra yüzeye kalıp ayırıcı ve Antik Etki Tozu (RA: Release Agent and Antique Effect Powder) serpilerek seçilen desendeki plastik kalıp setleri ile baskılanır.

Yıkama Ve Yüzey İşlemleri; Baskılama işleminden yaklaşık 24 – 36 saat sonra RA, antik etki tercihine göre su ile yıkanarak yüzeyden temizlenir. Yıkama işlemi sonrası yüzey aşınma mukavemetlerini yağ, petrol ürünleri, deniz suyu vb. etkenlere karşı direncini artıran, LSS tatbik edilerek uygulama tamamlanır.

Sohbeti Başlat
Merhabalar; Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?